Ideas and goals

Read comment

Write comment

Wydawca
Zastrzezenie prawa
Prawa autorskie

 

 

© 2011-2018

___________________________________________________________________________________________

Twoje poparcie. Kliknij tutaj! Finden Sie uns auf Facebook!Folgen Sie uns auf Twitter!

 

ZAŁOŻENIA I CELE

 

Bez wątpienia zjednoczona Europa to wspólne korzenie i historia:

  • w szczególności dziedzictwo starożytności, Chrześcijaństwa i ideałów Oświecenia
  • doświadczenia braku perspektyw i poczucia zagrożenia w obliczu wojny
  • gotowość tworzenia społeczeństwa w oparciu o ideały wolności, demokracji i sprawiedliwości społecznej

 

Te fakty historyczne winny być właściwie rozumiane by mogły stanowić solidną podstawę wspólnej przyszłej polityki. Organizacja, która jest jedynie wspólnotą interesów i nie zaspokaja potrzeb jednostki w zakresie poczucia zachowania politycznej czy kulturowej tożsamości, nie buduje poczucia przynależności i nie jest w stanie rywalizować na gruncie międzynarodowym. Jesteśmy przekonani, że czas zmian na świecie to dobry moment by Europa poszła o krok dalej, wykorzystała zdobyte doświadczenie by tworzyć politycznie zintegrowane społeczeństwo, w którym jest miejsce dla odrębności w oparciu o wspólne wartości i zamierzenia. Pragniemy, by problemy związane z rozwojem społeczeństwa były traktowane poważnie. Nie zawsze osiągnięcie tego celu było zadowalające. By uniknąć frustracji, niezadowolenia i oporu wobec postępów integracji potrzebne są nowe rozwiązania, wykraczające poza działania już podjęte do tej pory. Pragniemy mieć swój udział w zmianie podejścia reprezentowanego słowami Ci z Brukseli wtrącają się w sprawy interesów narodowych. To błędne spojrzenie, bo przecież „Ci z Brukseli, to także my”. Wiele już zrobiono by osiągnąć ten cel. Krok kolejny jest jednak trudniejszy. Problem wielu wymiarów, może być rozwiązany tylko w dłuższej perspektywie, jeśli zaangażowanie będzie gorliwe, zarówno na poziomie rządowym jak i indywidualnym. Nie chcemy być tylko obserwatorami w grze o nasz dzień dzisiejszy i naszą przyszłość. Chcemy działać odpowiedzialnie wobec teraźniejszości i z wiarą w słuszność zamierzeń.

 

Dlatego chcemy by Europa i jej ideały były oparte o:

 

Wolność:

Wolność to najwyższa wartość. Społeczeństwo winno być miejscem, w którym ta wartość jest szanowana. Miejscem, w którym jest przestrzeń na jej uniwersalny charakter i samorealizację jednostki. Jest ona nierozerwalnie związana z odpowiedzialnością, tolerancją i szacunkiem dla jednostki.

 

Sprawiedliwość

Osiągnięcie sprawiedliwości doskonałej jest niemożliwe, ale powinniśmy dążyć do ideału. Prawo i sprawiedliwość społeczna to podstawy wewnętrznie spokojnej i rozwijającej się społeczności.

 

Życie według wartości

Jest faktem historycznym, że dziedzictwo starożytności, wartości chrześcijańskie i ideały Oświecenia wartości, były i są motorem zmian kulturowych i osiągnięć w Europie. Wiele z tych wartości, to wartości nie tylko zarezerwowane dla kultury europejskiej, ale istotne dla innych kultur, mają bowiem charakter uniwersalny. Lista wartości, które stanowią podstawę tożsamości Europy musi być szanowana, właściwie interpretowana w odniesieniu do czasów teraźniejszych i właściwie rozwijana w odniesieniu do wyzwań, które niesie przyszłość. Poszukiwanie równowagi między wolnością a odpowiedzialnością społeczną stało się cechą swoistą w kulturze politycznej Europy i winno być sprawnie rozwijane w przyszłości.

 

Solidarność bez granic / Uczciwość / Przejrzystość działań

Solidarność między członkami danej społeczności jest filarem tej społeczności. To nie tylko właściwy stosunek wobec biednych, którzy potrzebują pomocy, ale właściwe wsparcie dla tych, którzy tego wsparcia udzielają, by pobudki ich działania były właściwe. W istocie, solidarność oznacza każdy wysiłek, który pozwala nie dopuścić do sytuacji, w której pomoc jest konieczna. Uczciwość i przejrzystość działań leżą u podstaw dobrze funkcjonującej i stałej solidarności. Jednakże, solidarność nie powinna być rozpatrywana jedynie w kontekście ekonomicznym, ale pomocy w każdej innej dziedzinie życia.

 

Wzajemne poszanowanie / właściwe zachowanie

Wzajemne relacje i współdziałanie winny być oparte na poszanowaniu jednostki, jej interesów i poglądów. Właściwym jest działanie w oparciu o tolerancje różnic. Tylko w takich warunkach możliwe będzie znalezienie wspólnych rozwiązań i skuteczne rozwijanie społeczeństwa.

 

Edukacja

Dostęp do najlepszej edukacji jest fundamentalną potrzebą ludzi, jest jednocześnie jednym z politycznych założeń. Odpowiednia infrastruktura winna być zagwarantowana i winna nadążać za zmianami i potrzebami edukacji. Europa będzie konkurentem, jeśli stworzy system szkolnictwa wyższego we wszystkich dziedzinach nauki. Jednakże szkolnictwo wyższe nie może być rozpatrywane tylko w kontekście korzyści ekonomicznych czy medycznych, ale jako najwyższa niematerialna wartość jednostki.

 

Bezpieczeństwo

Społeczeństwo może się rozwijać, jeśli jednostka i wszystkie rodzaje własności są skutecznie chronione. Członkowie muszą zdecydowanie stawiać czoła działaniom o charakterze przestępczym w swoim najbliższym otoczeniu by zapobiec rozprzestrzenianiu się nieprawości. Ścisła współpraca w codziennym działaniu, która prowadzi do powstania sił porządkowych o charakterze społecznym jest konieczna dla stworzenia przestrzeni o najwyższych standardach bezpieczeństwa.

 

Opieka społeczna i opieka medyczna

Silne przywiązanie do dostępnej i trwałej opieki społecznej jest wyrazem solidarności i sprawiedliwości. Nie jest kwestią luksusu, ale obowiązkiem w społeczeństwach wysokorozwiniętych i jako takie stanowią podstawy wewnętrznego spokoju. Jednakże, system opieki społecznej nie powinien popierać niemocy ekonomicznej jednostki, ale oferować realne, właściwe i możliwe perspektywy tym, którzy pomocy i wsparcia potrzebują. Zmiany demograficzne winny być przedstawiane w sposób jawny, rzeczowy i elastyczny. Miejsce, w którym opieka medyczna jest powszechnie dostępna jest nieodzownym elementem społeczeństwa, które właściwie traktuje godność jednostki. Rozwój kultury zdrowego stylu życia i programy profilaktyczne to działania, które pozwolą zmniejszyć koszty opieki medycznej.

 

Postępowanie wobec środowiska

Wysoki standard życia można osiągnąć tylko w otoczeniu, które w najwyższym stopniu wolne jest od zagrożeń zdrowia psychicznego i fizycznego. Czyste powietrze i woda, zdrowa żywność i otoczenie wolne od hałasu nie są zachciankami jednostki, ale jej prawami. Osiągnięcie równowagi między wymaganiami a konsekwencjami procesów technologicznych jest wyzwaniem, które wymaga zdecydowanych i nowych sposobów działania. Ponieważ nie ma granic dla emisji gazów, trwałe powodzenie i ochrona środowiska wymagają lokalnych, regionalnych, narodowych i globalnych rozwiązań, które będą jednocześnie ekonomicznie rozsądne i zgodne etycznie.

 

Mobilność

Uważamy mobilność, czyli skłonność do zmiany miejsca zamieszkania za swoistą siłę w Europie. To nie tylko konieczność, ale gotowość, która leży u podstaw czerpania korzyści z kulturowych, naukowych i ekonomicznych pokładów. Dlatego narodowe systemy szkolne winny być wzbogacane o system szkolny o wymiarze europejskim a wymiana na poziomie uniwersyteckim winna być ułatwiona. Wiele już zrobiono w tym zakresie, ale nadal potrzeby są ogromne. By osiągnąć te cele należy zerwać z przestarzałą tradycją i stworzyć rozwiązania wolne od administracyjnych przeszkód. Zmieniająca się siła robocza będzie niezbędna by nadążyć za globalnymi zmianami ekonomicznymi. Jednakże, by uniknąć oporu czy nawet sprzeciwu, konieczne jest poważne traktowanie problemu migracji zarobkowej.

 

Budowanie skutecznej i sprawnej organizacji

Instytucje i administracja winny być przychylne, uczciwe, sprawne i skuteczne. Wytyczną winna być służba dla społeczeństwa bez biurokracji. Ważne jest by publicznie informować o celach i działaniach. Organizacja winna znaleźć miejsce w umysłach i sercach tych, którym służy.

 

Działanie na globalna skalę

Globalizacja i rozwój wielobiegunowy świata są impulsem do właściwej adaptacji struktur politycznych w Europie. Jeden głos i wspólne działanie będą jedyną drogą by uczestniczyć w budowaniu globalnej przyszłości. Europa uczestniczy aktywnie w tym procesie poprzez rozpowszechnianie wartości, wiedzy i politycznych osiągnięć. Ma swoją historię, bogatą w osiągnięcia, ale naznaczoną wojną i destrukcją. To lekcja, którą Europa odrobiła by zrozumieć, że jedynie współpraca i integracja służy rzeczywistym interesom ludzi. Doświadczenie to jest bezcenne, ma znaczenie nie tylko dla Europy, ale dla całego świata. W oparciu o nie Europa ma globalne zobowiązanie, które jest jednocześnie w jej interesie.

Europe - It's something to believe in

Europe - It's something to rely on